Courses & Training

EMT

Instructor/Coordinator

Refresher and Specialty Courses

Monthly Ambulance In-service Education Schedule

SIM-SD Emergency Healthcare Provider Outreach Education Opportunity


Publishers

The following publishers offer emergency medical services course books. The list is provided only as a service and does not constitute endorsement by the South Dakota Office of Emergency Medical Services.

Prentice Hall (Brady)
www.bradybooks.com
Melinda Haggerty, Regional Sales Representative
One Lake Street
Upper Saddle River, NJ 07458
(201) 236-7042
e-mail

McGraw-Hill
www.mhhe.com/careereducation
Emily D. Mowry, EMT-I Technician
Sales Representative
2460 Kerper Blvd.
Dubuque, IA 52001
(800) 446-8979 prompt 2 ext. 2510
e-mail

Elsevier Science
www.us.elsevierhealth.com/
Kim Dreyer, Account Representative
Elsevier
Mosby~WB Saunders~Churchill Livingstone~Butterworth Heinemann 
1-314-447-8595
Fax: 1-314-453-4318
e-mail

AAOS/Jones and Bartlett
www.jbpub.com/
Lori DeGeorge, Public Safety Specialist
1-855-411-8763 or 1-405-377-7683

Fax: 1-978-443-8000
e-mail

Thomson Delmar Learning
www.delmarhealthcare.com
5 Maxwell Drive
Clifton Park, NY 12065
1-800-998-7498, Ext 2574
e-mail


EMT

If you are interested in additional hours for recertification, you may be able to sit in on scheduled classes if the attending instructor gives prior approval. You should take part in lectures only so the EMT students can have the full benefit of all allowed practical time.

Coordinators can be reached via phone or by e-mail by selecting their name.

Level:  EMT

Course # 1629

Location: L.A.T.

On-line

Date:

Open Enrollment

Contact:

Jeremy Robertson

605-520-8863

or

Email

Course #1695

Location:

Rapid City

Date:

1/12/15

through

5/7/15

Contact

Carol Mckenzie

605-431-3163

Course #1696

Location:

Rapid City

Date:

1/12/15

through

5/6/15

Contact

Carol Mckenzie

605-431-3163

Course #1704

Location:

Custer High School

Date:

8/18/14

through

5/29/15

Contact

Slade Swedlund

605-430-8318

Course #1705

Location

Newell HS

Date

9/2/14

through

5/15

Contact

Heather Brown

605-499-9233

Course #1711

Location

Statewide

Date

12/19/14

through

5/15/15

Contact

Keith Sharisky

605-715-9270

Course #1715

Location

Sioux Falls

Date

2/4/15

through

5/11/15

Contact

Don Jones

605-322-2086

Course #1716

Location

Canton

Date

11/18/14

through

4/14/15

Contact

Chad Skiles

605-366-6930

Course #1719

Location

Marion

Date

12/14

through

5/15

Contact

Chad Skiles

605-366-6930

Course #1720

Location

Desmet/Lake Preston

Date

12/8/14

through

5/9/15

Contact

Joe Schnell

605-847-4448

Course #1722

Location

Miller

Date

1/5/15

through

5/14/15

Contact

Scott Larson

605-870-1015

Course #1723

Location

Gettysburg

Date

2/11/15

through

6/10/15

Contact

Beth Hamburger

605-769-0182

Course # 1724

Location

SDSU

Date

1/12/15

through

5/11/15

Contact

Barb Booton

605-697-6734

Course #1727

Location

CTE Academy Sioux Falls

1/5/15

through

5/13/15

Contact

Jon Bohlen

605-328-6390

Course #1728

Location

Armour

Date

1/12/15

through

5/7/15

Contact

Doug Glover

605-770-6345

Course #1729

Location

Mitchell

Date

1/12/15

through

5/7/15

Contact

Doug Glover

605-770-6345

Course #1733 Location Martin
Date
1/27/15 through 6/6/15
Contact Alfred Riggs

Course # 1734

Location

Pine Ridge

Date

03/16/15 through 04/09/15

Contact Cristy Hawk 308-765-2961

Course # 1735

Location

Whitewood

Date

03/17/15 through 05/30/15

Contact Andrew Binder 605-642-8810

Course # 1736

Location

Avera McKennan School of EMS - Sioux Falls

Date

06/01/15 through 07/31/15

Contact Don Jones  605-322-2086

Course # 1737

Location

Ft Pierre Fire Dept.

Date

04/07/15 through 08/27/15

Contact James Wallace 605-228-2451

 

Back toTop


Instructor/Coordinator

Call the State Emergency Medical Services Office at 605.773.4031 or
e-mail with any questions about the schedule.

Class Location Date Contact
     

Back to Top


Refresher and Specialty Courses

The South Dakota Department of Public Safety, Emergency Medical Services Office will list approved refresher courses at this site as they are scheduled.

Class Location Date Contact
24 hour EMT Refresher 300 S Courtland St., Suite 106 - Chamberlain, SD 03/27 - 03/29/2015 Katheryn Benton 605-680-0085
24 hour EMT Refresher George C. Mickelson Justice Center - Pierre, SD 03/27 - 03/29/2015 Scott Larson 605-870-1015
7 Hours - 23rd Annual Avera McKennan Trauma Symposium   7:30am - 4:00pm Sioux Falls Convention Center 04/08/2015 Annie Battleson  605-322-8964
4 Hours - Freshman Impact - C.O.R.E. / Jones County Vol. Ambulance Service Murdo, SD 04/29/2015 Tammy VanDam  605-530-7553
8 Hours - Rural Trauma Team Development Course / SD Advanced Trauma Life Support Task Force Brookings, SD 05/13/2015 Clara Johnson RN, MS 605-310-2427

14 hours - K9 First Aid / Tactical K9 First Aid

K9 Medic / Jo-Anne Brenner

807 Capitol St. - Yankton, SD 05/30 & 31/2015 Bryant Jackson 605-660-8926
8 Hours - Rural Trauma Team Development Course / SD Advanced Trauma Life Support Task Force Mitchell, SD 06/03/2015 Clara Johnson RN, MS 605-310-2427
8 Hours - Rural Trauma Team Development Course / SD Advanced Trauma Life Support Task Force Aberdeen, SD 07/08/2015 Clara Johnson RN, MS 605-310-2427

Back to Top


Monthly Ambulance In-service Education Schedule

*held monthly at locations listed below - call the contact to confirm time and location.

January - Medical/Behavioral Emergencies
February - Cardiovascular Emergencies
March - Preparatory (1 hr.) & AED (1 hr.)
April - Patient Assessment-Medical
May - Patient Assessment-Trauma
June - Medical/Behavioral Emergencies
July - Trauma
August - Trauma Practical Lab (1 hr.), AED (1 hr.)
September - Obstetrics
October - Pediatrics
November - Airway
December - Trauma Practical Lab

If you plan to attend an in-service in another community, please call the contact person to confirm time and location.

Location
Date & time
Contact & phone
Aberdeen 3rd Wed. 7 - 9 p.m. Lynn, 605-426-6373
Alcester 2nd Mon. 6-8 p.m. Chad, 605-764-2716
Arlington 3rd Thurs. 7 - 9 p.m. Greg, 605-882-0239
Armour 3rd Wed. 6 - 8 p.m. Chad, 605-764-2716
Avon 2nd Thurs. 7-9 p.m. Mark, 605-661-9565
Belle Fourche 2nd Mon. 7 - 9 p.m. Misty, 605-210-1628
Beresford 2nd Mon. 8 - 10 p.m. Chad, 605-764-2716
Bison 2nd Tues. 6 - 8 p.m. Bev, 605-886-4410
Bonesteel 2nd Thurs. 7:30-9:30 p.m. Kathie, 605-842-0541
Bowdle 3rd Mon. 7:30-9:30 p.m. Lynn, 605-426-6373
Bridgewater 2nd Mon. 8 - 10 p.m. Linda, 605-528-6136
Britton 4th Mon. 7 - 9 p.m. JR, 605-262-0361
Buffalo 4th Mon. 7 - 9 p.m. Bev, 605-886-4410

Burke/Gregory

3rd Mon. 8 - 10 p.m. Deb, 605-775-2456
Canton 4th Mon. 6 - 8 p.m. Barb, 605-528-6363
Castlewood 3rd Mon. 7 - 9 p.m. Cindy, 605-398-6164
Centerville 3rd Mon. 8 - 10 p.m. Eugene, 605-280-0208
Chamberlain 3rd Wed. 7:30-9:30 p.m. Kathie, 605-842-0541
Clark 1st Mon. 7 - 9 p.m. Mike, 605-472-1347
Clear Lake 4th Mon. 8-10 p.m. Greg, 605-882-0239
Condee 3rd Wed. 7-9 p.m. Chuck, 605-229-3027
Corsica 3rd Wed. 6 - 8 p.m. Chad, 605-764-2716
Deadwood Last Tue. 7-9 p.m. Misty, 605-210-1628
DeSmet 2nd Tues. 7 - 9 p.m. Jill, 605-854-9181
Edgemont 2ndThurs. 7 - 9 p.m. Dennis, 605-255-4642
Elk Point 3rd Mon. 6-8 p.m. (every other) Chad, 605-764-2716
Elkton 1st Tues. 8 - 10 p.m. Ben, 605-594-6279
Enning 1st Mon. 7 - 9 p.m. Cindy, 605-985-5383
Estelline 4th Mon. 6 - 8 p.m. Greg, 605-882-0239
Eureka 1st Mon. 8:30-10:30 p.m. Lynn, 605-426-6373
Faith Last Tue. 6-8 p.m. Arlen, 605-967-2222
Faulkton 4th Mon. 7 - 9 p.m. Lynn, 605-426-6373
Flandreau 1st Tues. 6 - 8 p.m. Ben, 605-594-6279

Fort

Thompson

3rd Tues. 6 - 8 p.m. Katheryn, 605-778-6750
Frederick 3rd Mon. 7:30-9:30 p.m. JR, 605-262-0361
Freeman 1st Mon. 8 - 10 p.m. James, 605-334-3677
Garretson 4th Thurs. 6:30 - 8:30 p.m. Linda, 605-528-6163
Gettysburg 3rd Tues. 7:30 -9:30 p.m. Trina, 605-770-7486

Gregory/Burke

3rd Mon. 8 - 10 p.m. Deb, 605-775-2456
Groton 2nd Wed. 7 - 9 p.m. JR, 605-262-0361
Hecla 1st Wed. 7 - 9 p.m. JR, 605-262-0361
Herreid 2nd Mon. 7:30 -9:30 p.m. Nolan, 701-254-5424
Highmore 3rd Wed. 7 - 9 p.m. Chuck, 605-765-9371
Hot Springs 4th Mon. 7-9 p.m. Ruth, 605-673-3334
Hoven 2nd Wed. 8 - 10 p.m. Lynn, 605-426-6373
Howard 3rd Mon. 8 - 10 p.m. Joe, 605-847-4324
Hudson 4th Mon. 8 - 10 p.m. Barb, 605-528-6363
Huron 2nd Tues. 6:30 - 8:30 p.m. Jean, 605-352-2455
Ipswich 2nd Mon. 7 - 9 p.m. JR, 605-262-0361
Iroquois 1st Thur. 7 - 9 p.m. (every other) Shane, 605-212-2460
Isabel 2nd Thurs. 6 - 8 p.m. Ron, 605-967-2152
Kadoka 3rd Mon. 6 - 8 p.m. Kathy, 605-859-2192
Kimball 3rd Mon. 7:30 -9:30 p.m. Katheryn, 605-778-6750
Lake Andes 2nd Thurs. 6 - 8 p.m. James, 605-334-3677
Lake Norden 4th Mon. 7 - 9 p.m. Chad, 605-868-2778
Lake Preston 4th Thurs. 7:30 - 9:30 p.m. Shane, 605-212-2460
Lemmon 1st Mon. 6-8 p.m. Cole, 605-252-0317
Lennox 3rd Mon. 6 - 8 p.m. Eugene, 605-280-0208
Leola 1st Mon. 8 - 10 p.m. Chuck, 605-229-3027

Lower

Brule

3rd Wed. 6 - 8 p.m. Katheryn, 605-778-6750
Madison 2nd Mon. 5 - 7 p.m. Thom, 605-373-0911
Marion 2nd Thurs. 7 - 9 p.m. Chad, 605-764-2716
Martin 3rd Tue. 6 - 8 p.m. Nancy, 605-770-3113
McIntosh 3rd Mon. 6 - 8 p.m. Cole, 605-252-0317
Menno 1st Mon. 6 - 8 p.m. James, 605-334-3677
Midland 2nd Thurs. 6 - 8 p.m. Kathy, 605-859-2192
Milbank 2nd Tue. 7-9 p.m. Bill, 605-588-0026
Miller 2nd Tues. 7:30 -9:30 p.m. Mike, 605-472-1347
Mitchell 4th Tues. 7 - 9 p.m. Joe, 605-847-4324
Mobridge 1st Tue. 7 - 9 p.m. Cole, 605-252-0317
Murdo 2nd Wed. 8 -10 p.m. Kathy, 605-859-2192
New Underwood 1st Mon. 7 - 9 p.m. Don, 605-859-2949
Newell 3rd Tues. 7:30-9:30 p.m. Toni, 605-615-7440
Oelrichs 3rd Wed. 7 - 9 p.m. Dennis, 605-255-4642
Onida Last Tues. 6 - 8 p.m. Curt, 605-280-6567
Parker 2nd Mon. 6 - 8 p.m. Linda, 605-528-6163
Parkston 4th Tues. 8 - 10 p.m. Chad, 605-764-2716
Philip 4th Mon. 7 - 9 p.m. Don, 605-859-2949
Pierre 2nd Mon. 6 - 8 p.m. Curt, 605-280-6567
Plankinton 3rd Mon. 6:30 - 8:30 p.m. Katheryn, 605-778-6750
Platte 1st Mon. 7 - 9 p.m. Shane, 605-357-9585
Presho 4th Mon. 7:30 -9:30 p.m. Kathie, 605-842-0541
Redfield 1st Tues. 7:30 -9:30 p.m. Mike, 605-472-1347
Renner 2nd Mon. 7:45-9:45 p.m. Thorn,605-373-0911
Rosholt 1st Tues. 7 - 9 p.m. Craig, 605-882-5691
Scotland 3rd Tues. (odd months) 6 - 8 p.m. Mark, 605-661-9565
Selby 3rd Mon. 7 - 9 p.m. Diane, 605-848-9992
Sisseton 4th Tues. 7-9 p.m. Bill, 605-588-0026

South Shore

2nd Tue. 8 - 10 p.m. Greg, 605-882-0239
Springfield 4th Mon. 6 - 8 p.m. Chad, 605-764-2716
Sturgis 2nd Tues. 7 - 9 p.m. Shawn, 605-863-2267
Tabor 3rd Tues.(even months) 6 - 8 p.m. Mark, 605-661-9565
Timber Lake 3rd Mon. 7 - 9 p.m. Crystal, 605-865-3121
Tripp 4th Tues. 6 - 8 p.m. Chad, 605-764-2716
Tyndall 4th Mon. 8 - 10 p.m. Chad, 605-764-2716
Veblen 1st Monday, 7-9 p.m. JR, 605-262-0361
Vermillion 2nd Wed. 6:30-8:30 p.m. Aaron, 605-675-9674
Viborg 2nd Monday, 6 - 8 p.m. Eugene, 605-280-0208
Wagner 2nd Thurs. 8 - 10 p.m. James, 605-334-3677
Wall 3rd Mon. 8 - 10 p.m. Keith, 605-390-3695
Webster 3rd Tue. 7-9 p.m. JR, 605-262-0361
Wessington 4th Wed. 8 - 10 p.m. Lisa, 605-472-3392
Wessington Springs 4th Thurs. 6:30-8:30 p.m. Chad, 605-764-2716
White 3rd Mon. 8 - 10 p.m. Joe, 605-847-4324

White Lake

4th Mon. 7 - 9 p.m. Katheryn, 605-778-6750

White River

1st Monday, 5 - 7 p.m. Karen, 605-685-3382

Willow Lake

3rd Mon. 8 - 10 p.m. Shane, 605-212-2460
Winner 4th Wed. 7:30-9:30 p.m. Kathie, 605-842-0541
Yankton 4th Tues. 7 - 9 p.m. Mark, 605-661-9565
     

Back to Top